
Air Shields Medical - 200 Transport Ventilator
Sealed Lead Acid Battery
Excellent power source for cyclic and trickel applications.
SLA batteries have exceptional deep discharge recovery.
Maintenance free operation no corrosive gas discharge.
Operates in any position and approved for air shipment.
Excellent power source for cyclic and trickel applications.
SLA batteries have exceptional deep discharge recovery.
Maintenance free operation no corrosive gas discharge.
Operates in any position and approved for air shipment.
| rand: | EnerSys |
| Type: | Sealed Lead Acid |
| Voltage: | 12.0 |
| Capacity: | 1.2 Ah |
| Color: | Grey |
| Size: | 3.82" x 1.89" x 1.99" |
| Contacts: | .187" Tab |
| Warranty: | 12 Months |
$8.75
Original: $25.00
-65%Air Shields Medical - 200 Transport Ventilator—
$25.00
$8.75Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Sealed Lead Acid Battery
Excellent power source for cyclic and trickel applications.
SLA batteries have exceptional deep discharge recovery.
Maintenance free operation no corrosive gas discharge.
Operates in any position and approved for air shipment.
Excellent power source for cyclic and trickel applications.
SLA batteries have exceptional deep discharge recovery.
Maintenance free operation no corrosive gas discharge.
Operates in any position and approved for air shipment.
| rand: | EnerSys |
| Type: | Sealed Lead Acid |
| Voltage: | 12.0 |
| Capacity: | 1.2 Ah |
| Color: | Grey |
| Size: | 3.82" x 1.89" x 1.99" |
| Contacts: | .187" Tab |
| Warranty: | 12 Months |










