
BR1225
Lithium Coin Cell
High energy, high reliability 3 volt power source.
Excellent memory backup power source.
Low self discharge rate gives this cell a 10 year shelf life.
Stable voltage broad temperature range (-40°C to +125°C).
| Energy+ Part: | BR1225 |
| Brand: | PANASONIC |
| Type: | Lithium |
| Voltage: | 3.0 |
| Capacity: | 48 mAh |
| Color: | Silver |
| Size: | 12.0mm x 2.5mm |
| Contacts: | Button Type |
| Warranty: | DOA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Lithium Coin Cell
High energy, high reliability 3 volt power source.
Excellent memory backup power source.
Low self discharge rate gives this cell a 10 year shelf life.
Stable voltage broad temperature range (-40°C to +125°C).
| Energy+ Part: | BR1225 |
| Brand: | PANASONIC |
| Type: | Lithium |
| Voltage: | 3.0 |
| Capacity: | 48 mAh |
| Color: | Silver |
| Size: | 12.0mm x 2.5mm |
| Contacts: | Button Type |
| Warranty: | DOA |






















