
AA Size Lithium Cell for ALLEN BRADLEY 57C385
AA size Lithium Thionyl Chloride Cylindrical Cell
High energy, high reliability 3.6 volt power source.
Excellent memory backup power source.
Low self discharge rate gives this cell a 10 year shelf life.
Stable voltage and broad temperature range (-60° to +85°C).
| Brand: | Saft |
| Type: | Lithium |
| Voltage: | 3.6 |
| Capacity: | 2600 mAh |
| Color: | White Green |
| Size: | 0.56" dia. x 1.97" tall |
| Contacts: | Button Type |
| Warranty: | DOA |
Original: $24.95
-65%$24.95
$8.73Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
AA size Lithium Thionyl Chloride Cylindrical Cell
High energy, high reliability 3.6 volt power source.
Excellent memory backup power source.
Low self discharge rate gives this cell a 10 year shelf life.
Stable voltage and broad temperature range (-60° to +85°C).
| Brand: | Saft |
| Type: | Lithium |
| Voltage: | 3.6 |
| Capacity: | 2600 mAh |
| Color: | White Green |
| Size: | 0.56" dia. x 1.97" tall |
| Contacts: | Button Type |
| Warranty: | DOA |






















