

LM17500 : A-size 3.0v Li-MnO2 cell
A-size Lithium Manganese Dioxide Spiral Cell.
High drain / pulse capability: 2.0A Pulse Current, 1.5A Continuous Current
Suited for applications requiring high energy and long operating life.
Low self-discharge rate gives this cell a 10 year shelf life.
Stable voltage and broad temperature range (-40° to +85°C).
Assembled in the USA
| Brand: | Saft |
| Type: | Lithium |
| Voltage: | 3.0 |
| Capacity: | 3000 mAh |
| Color: | White and Purple |
| Size: | 0.69" dia. x 2.02" tall |
| Contacts: | Button Type |
| Warranty: | DOA |
$4.90
Original: $14.00
-65%LM17500 : A-size 3.0v Li-MnO2 cell—
$14.00
$4.90Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A-size Lithium Manganese Dioxide Spiral Cell.
High drain / pulse capability: 2.0A Pulse Current, 1.5A Continuous Current
Suited for applications requiring high energy and long operating life.
Low self-discharge rate gives this cell a 10 year shelf life.
Stable voltage and broad temperature range (-40° to +85°C).
Assembled in the USA
| Brand: | Saft |
| Type: | Lithium |
| Voltage: | 3.0 |
| Capacity: | 3000 mAh |
| Color: | White and Purple |
| Size: | 0.69" dia. x 2.02" tall |
| Contacts: | Button Type |
| Warranty: | DOA |















