
TL-5902/S
Tadiran TL-5902/S 1/2AA Size Lithium Cell iXtra Series for Industrial and Memory Applications
3.6 V Primary lithium-thionyl chloride (Li-SOCl2)
Fast voltage recovery after long term storage and/or usage
High energy density
High and stable operating voltage
Low self discharge rate
Bobbin construction
Hermetic glass-to-metal-sealing
Non-flammable electrolyte
For use in utility, IOT, sensors, wireless, and industrial electronics applications.
| Brand: | Tadiran |
| Type: | Lithium |
| Voltage: | 3.6 |
| Capacity: | 1100 mAh |
| Color: | Purple |
| Size: | 0.57" diameter x 0.99" long |
| Contacts: | Button Type |
| Warranty: | DOA |
Original: $11.00
-65%$11.00
$3.85Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Tadiran TL-5902/S 1/2AA Size Lithium Cell iXtra Series for Industrial and Memory Applications
3.6 V Primary lithium-thionyl chloride (Li-SOCl2)
Fast voltage recovery after long term storage and/or usage
High energy density
High and stable operating voltage
Low self discharge rate
Bobbin construction
Hermetic glass-to-metal-sealing
Non-flammable electrolyte
For use in utility, IOT, sensors, wireless, and industrial electronics applications.
| Brand: | Tadiran |
| Type: | Lithium |
| Voltage: | 3.6 |
| Capacity: | 1100 mAh |
| Color: | Purple |
| Size: | 0.57" diameter x 0.99" long |
| Contacts: | Button Type |
| Warranty: | DOA |












