
LM17130
This item is not available at this time.
1/3 A size Lithium Manganese Dioxide Cylindrical Cell
High energy, high reliability 3.0 volt power source.
Continuous Current 300 mA, Pulse Current 400 mA.
Low self discharge rate gives this cell a 10 year shelf life.
Stable voltage and broad temperature range (-40° to +70°C).
| Brand: | Saft |
| Type: | Lithium |
| Voltage: | 3.0 |
| Capacity: | 500 mAh |
| Color: | Black Heatshrink |
| Size: | 0.65" dia x 0.64" lenght |
| Contacts: | Positive Tab with Negative Post |
| Warranty: | DOA |
Original: $12.00
-65%$12.00
$4.20Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This item is not available at this time.
1/3 A size Lithium Manganese Dioxide Cylindrical Cell
High energy, high reliability 3.0 volt power source.
Continuous Current 300 mA, Pulse Current 400 mA.
Low self discharge rate gives this cell a 10 year shelf life.
Stable voltage and broad temperature range (-40° to +70°C).
| Brand: | Saft |
| Type: | Lithium |
| Voltage: | 3.0 |
| Capacity: | 500 mAh |
| Color: | Black Heatshrink |
| Size: | 0.65" dia x 0.64" lenght |
| Contacts: | Positive Tab with Negative Post |
| Warranty: | DOA |













